About

Nazywam się Lena B. Mieszkam w Poznaniu. Jestem doradcą podatkowym. Już długo – dwanaście lat. Lubię swoją pracę. Podatki są ciekawe, podatki są potrzebne (naprawdę tak uważam). Ale podatki są trudne. I bywają stresujące. Dlatego to nie będzie blog o podatkach …  Będzie o tym, jak się uwolnić od stresu.

Odnoszę  wrażenie, że ludzie poprzez bardzo wąskie specjalizacje dość mocno oderwali się od rzeczywistości. Nasz abstrakcyjny świat mieści się w naszych głowach i w naszych komputerach. Uciekliśmy od naturalnego świata, zapominając, że jesteśmy jego integralną częścią i tym samym uciec nie bardzo mamy dokąd. Nie będę ukrywać, że odrealnienie mnie też dotyczyło. Moja głowa była już całkowicie „opodatkowana”, za to przestałam orientować się w cenach produktów w sklepie spożywczym. Dotarło do mnie wtedy, że nie chcę dłużej żyć w matriksie. Postanowiłam zejść na ziemię i oprócz pracy doradcy podatkowego, którą cały czas normalnie wykonuję, zająć się czymś prawdziwym, czymś, co naprawdę ma znaczenie. Ja akurat wybrałam dla siebie ekologię i świadomą redukcję stresu. Wydawać by się mogło, że te dwa obszary, czyli eco i less stress to odrębne zagadnienia, ale jak się okazało – dla mnie one są mocno zintegrowane, a już na pewno nie muszą być rozłączne.

Proponowane przeze mnie treści siłą rzeczy będą miały punkty styczne z modnym obecnie minimalizmem. Ale jednak nie do końca chodzi mi o minimalizm. W moim odczuciu, minimalizm za bardzo skupia się na ograniczaniu liczby posiadanych przedmiotów. I tak jak „maksymaliści” lubią przechwalać się, kto ma więcej, minimaliści potrafią się licytować, kto ma mniej – jak gdyby to był cel sam w sobie. Często na początku minimalistycznej drogi – jak np. w słynnej książce Marie Kondo „Magia sprzątania” sugerowane jest radykalne, rytualne wręcz, oczyszczenie swojej przestrzeni oraz zatrzymanie tylko tych przedmiotów, które są nam potrzebne oraz które dają nam radość. Nie do końca zgadzam się z takim podejściem. Po pierwsze – to radykalne porządkowanie szaf, szuflad, biurek, garażu, komputera oznacza ponad wszelką wątpliwość kolejne ogromne wyzwanie. A ponieważ jesteśmy wystarczająco „sczelendżowani” w pracy, myślę, że ostatnią rzeczą, na którą mamy ochotę jest następny duży challenge. Po drugie – jeżeli jakąś rzecz już kupiłam – no cóż, stało się. Jest to tryb dokonany, nie cofnę tej czynności. Jeżeli wszyscy w zbliżonym czasie wyrzuciliby swoje zbędne przedmioty w ramach oczyszczania własnej przestrzeni- potrzebowalibyśmy chyba tysięcy hektarów na powiększenie wysypisk śmieci, bo te dotychczasowe pękłyby w szwach. Czy w ten sposób pomoglibyśmy naszej planecie? Po trzecie – przyznam się, że podjęłam próbę pozbycia się książek, wydałam kilkadziesiąt z nich i … pożałowałam. Bo książki to takie nasze przyjaciółki – nigdy nie wiadomo, która z nich będzie mogła nam pomóc. Byłam dokładnie w takiej sytuacji – chciałam wrócić do jakiejś przeczytanej dawno książki, a nie było jej już na półce. Jedyne, co wtedy czułam to złość na samą siebie, za to na pewno nie radość z powodu uwolnienia się od przedmiotu. Myślę też, że za kilkanaście, a już na pewno za kilkadziesiąt lat papierowa książka będzie prawdziwą gratką, bo prawie wszystkie będą funkcjonowały w formie e-booków. Do tego czasu moda na obecny minimalizm pewnie zostanie zastąpiona jakąś inną modą. Tych wydanych na fali minimalizmu książek nie będziemy jednak już w stanie odzyskać. Dlatego o wiele bardziej proponuję świadome podejście do życia, w tym konsumpcji, na zasadzie – idź i nie grzesz więcej. Nie musisz koniecznie pozbywać się tego, co masz (chyba, że czujesz, że chcesz tak zrobić). Jednak przy kolejnym zakupie – porządnie się zastanów. Generalnie chodzi o przestawienie się na świadome życie i o autentyczność, czyli o to, żeby pozwolić sobie być sobą.

Blog nie będzie o modzie, ponieważ ubrania traktuję użytkowo. Nie będzie też o gotowaniu, prasowaniu ani o urządzaniu wnętrz. A to dlatego, że żadna ze mnie  perfekcyjna pani domu. Raczej ta druga   😉